top of page

Mobil Fotoğrafçılık

Güncelleme tarihi: 8 Haz 2022

Cep Telefonuyla Daha İyi Fotoğraflar Nasıl Çekilir?Mobil fotoğrafçılık deyince ilk akla gelen cep telefonları oluyor. Günümüz dünyasında IOS ve Android geliştirdiği aplikasyonlarla fotoğraf severlere mobil platformda harikalar yaratma fırsatı sunuyor.


İyi fotoğraflar çekebilmek için her zaman üst segment fotoğraf makinalarına sahip olmak gerekmez. İki şeyi çok iyi bilmek gerekir:Işık ve Kompozisyon


Fotoğraf kelimesi photo ve graphy sözcüklerinin birleşiminden oluşmuştur. Türkçe'de bu "ışıkla yazmak" anlamına gelir. Işıkla yazdığınız bir zeminde en iyi kullanılması gereken unsur yine ışıktır.


Mobil fotoğrafçılıkta başarı sağlayabilmeniz için birinci adım olarak fotoğrafta ışık kullanımı konusunu iyi bilmeniz gerekir. İkinci adım da kompozisyon kurallarına hakim olmak gerekir. Işık ve kompozisyon pratiği güçlü olduktan sonra diğer ayarlamalar kolaylıkla öğrenilebilir.


Fotoğrafta Işık Kullanımı


Mobil cihazlarla en çok gündüz vakti dışarıda çekim yaparız. Dış çekim yaparken kullanılabilecek en iyi saatler sabah ve akşamüstü saatleridir. Bu zamanlarda güneş ışınları Dünya'ya eğimli açılarla gelir böylelikle nesneler ve insan suretlerinde keskin gölgeler oluşmaz.


En iyi saatler: 1) Gün doğumundan saat 11.00'a kadar olan süre

2) Gün batımından Güneş tamamen batıncaya kadarki turuncu saatler


Not: Bulutlu havalar çoğu insana kasvetli geldiğinden çok fazla sevilmese de fotoğraf çekmek için harika zamanlardır. Öğle saatlerinde çıplak Güneş'te fotoğraf çekmek iyi sonuç vermez. Havada bulutlar Güneş'in keskin ışıklarını yumuşatır. Ortaya soft görünümlü kareler çıkar.


Fotoğrafta Kompozisyon


Fotoğrafta ışık kullanımına hakim olduktan sonra bunun beraberinde kompozisyon gelir. Üçler kuralını bilmek burada çok işimize yarayacaktır.


Aşağıdaki görselde fotoğrafta önemli noktaların çizgilerin kesişim yerlerine denk geldiğini görüyoruz. Bu hayali çizgiler fotoğrafımızı altın orana yaklaştırmamızı kolaylaştırır. Fotoğrafın odak noktalarını bu çizgilere göre belirlersek görselimiz estetik bir hal almaya başlar.


Bunu mobil cihazda yapmanın en kolay yolu telefonumuzun fotoğraf ayarları kısmında "ızgara modu"nu sürekli olarak açık tutmaktır.1 görüntüleme0 yorum

Kommentare


bottom of page